Suwalszczyzna znana jest z tego, że właśnie stąd wzięła swój początek dzisiejsza populacja bobrów. Były takie czasy (w co trudno teraz uwierzyć), w których ten największy nasz gryzoń był na skraju wyginięcia. Uchował się jedynie na jaćwieskiej ziemi. Obecnie jest dość pospolity w całym kraju, a miejscami bardzo częsty. Ma wielu sympatyków ale i potrafi narobić szkody. Ciężko się ustrzec przed nimi. Czasami gdy zawiodą inne sposoby trzeba sięgnąć w celu ochrony drzew nawet po drucianą siatkę.

Ostatnio penetrując Puszczę Przełomską, gdzieś w okolicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego trafiłem chyba na teren o największym zagęszczeniu bobrów przypadającym na hektar powierzchni. Niemal w każdej „kałuży” można zauważyć ślady ich obecności, to takie bobrowe królestwo. Teren SPK obfituje w liczne jeziora, bagna , bagienka, i inne moczary.

Wszędzie tutaj spotkamy, a to ścięte bobrzymi zębami drzewo, a to tama ulepiona z gałęzi i błota.

Na jednym z takich miejsc trafiłem na najprawdopodobniej najwyższe żeremie jakie można zobaczyć.

Pisze najprawdopodobniej bo położone jest na środku niedostępnego bagna i nie ma możliwości jego zmierzenia. Góruje ponad nim, trochę jak piramida nad piaskami Sahary. Jak oceniam „na oko” jest wielkości dorosłego człowieka. Tak obserwując poczynania zwierząt dokonałem pewnego spostrzeżenia. Otóż niewiele widać świeżo nagromadzonych gałęzi, które przecież są podstawą zimowej diety. Tłumaczę to sobie w ten sposób, że albo zima będzie sroga i już dawno spiżarnie są pełne (stąd niewielka ilość świeżych zapasów) lub przyjdzie nieprędko i jest czas na przygotowanie się. Czasami ktoś pyta gdzie można zobaczyć bobra? W naturze w tutejszych warunkach jest to trudne ale nie niemożliwe. Wymaga jednak bardzo cichego zachowania i cierpliwości w wyczekiwaniu na spotkanie nad wodą. Idąc przez bobrowe królestwo czasami udaje się usłyszeć plusk kielni (czyli bobrzego ogona) o wodę. To spłoszony król dał właśnie nura do wody.

Jeśli chcesz zobaczyć bobrze królestwo, jak zbudowana jest tama czy żeremie to zapraszam na wspólną wyprawę do Suwalskiego Parku Krajobrazowego.