Jest sprawa! Widowisko historyczne „Obława Augustowska – lipiec 1945” zorganizowane 19 lipca 2015 roku w Gibach z inicjatywy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, której jestem członkiem, znalazło się w finale pośród pięciu wydarzeń nominowanych do głównej nagrody w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2015, organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Teraz trwa internetowe głosowanie, a my którzy tworzyliśmy widowisko zachęcamy do oddania na nas głosu. Zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie będzie dla nas ogromnym wyróżnieniem. 

      W zeszłym roku odbyła się rekonstrukcja Obławy Augustowskiej. Dla niezorientowanych wyjaśnię, że wydarzenia te dotyczą aresztowań Polaków przez NKWD, na „wyzwolonych” terenach. W lipcu 1945 roku, trzy miesiące po zakończeniu wojny, oddziały NKWD i Armii Czerwonej, wspierane przez miejscowe władze komunistyczne przeprowadziły na Suwalszczyźnie masowe aresztowania mieszkańców podejrzewanych o przynależność do Armii Krajowej.

 

      Ogółem w czasie obławy zatrzymanych zostało 7049 osób, które kierowano do przygotowanych wcześniej punktów filtracyjnych, gdzie byli identyfikowani i poddawani selekcji. 5115 osób zwolniono po wstępnych przesłuchaniach, a 514 odesłano za granicę i przekazano NKWD Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Pozostałych skierowano do tymczasowych więzień, gdzie kontynuowano przesłuchania. 

592 osoby zatrzymane w wyniku obławy, określone jako „polscy bandyci”, znalazły się na liście przeznaczonych do likwidacji i później wywiezione w nieznanym kierunku i zamordowane. Kolejnych 828 osób miało zostać poddane dalszej weryfikacji. Niestety nieznana jest dokładna liczba ofiar. 

Mimo podejmowanych już od 1945 roku prób poszukiwań wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie, gdzie popełniono zbrodnię i gdzie spoczywają jej ofiary.

      GRH „Garnizon Suwałki” to nieformalna grupa pasjonatów historii i Suwalszczyzny. Nie ma tutaj prezesa ani członków zarządu. Nawet nie mamy konta w banku. Wszystko przebiega na zasadzie dobrowolności i szczerego zaangażowania. Dzięki wspaniałym ludziom udaje się zorganizować ciekawe imprezy. W zeszłym roku dużym nakładem sił powstała rekonstrukcja przypominająca wydarzenia na tych terenach z lipca 45’. Przy tym projekcie współpracowaliśmy z wieloma podobnymi grupami: „Klubas Grenadierius” z Litwy, Grupa Historyczna „Niepodległość” z Warszawy, GRH XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego „Mazowsze – Orzeł – Tęcza” z Ostrołęki, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kresy” z Białegostoku, Jacek Gradus z samochodem pancernym BA-64 oraz inni zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy z Polski, Litwy i Łotwy.

 

      Powstały materiał filmowy został wykorzystany przez telewizję (,która nawet nie wspomniała kto był organizatorem). Po widowisku dostaliśmy wiele słów pochwały za temat i organizację. Ci, którzy nie widzieli niech żałują. Były wybuchy, strzelania, i przesłuchania do czerwonej krwi. 

 

 

      Namawiam do głosowania bo impreza była świetna. Robi się to w ten sposób:

1. wejść na stronę konkursu: http://whr.muzhp.pl/zaglosuj.html

2. wybrać po jednym projekcie z każdej kategorii   (nasz projekt kandyduje w kategorii wydarzenie: Widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945”).

3. Wpisać swój adres e-mail.

4. Oddać głos.

5. Potwierdzić głos odbierając e-mail od organizatorów plebiscytu i potwierdzić oddanie głosu.

Generalnie jest to prosta sprawa.

 

 Zdjęcia pochodzą z Facebooka GRH Garnizon Suwałki.

A tu krótki film https://www.youtube.com/watch?v=VQY58-xqZoU