Aleje wysadzane starymi drzewami to nieodłączny element krajobrazu Warmii i Mazur. Dawniej łączyły ze sobą miejscowości tworząc swego rodzaju sieć. Ludziom dawały cień latem, a zimą pozwalały znaleźć bezpieczną drogę pośród śnieżnej zamieci. Ze względu na swoje walory estetyczne nierzadko były elementem kompozycji parkowo-pałacowych. Te najbardziej znane to w Sztynorcie, Stańczykach czy prowadzące do Świętej Lipki. Część jest objęta ochroną inne nie. Tego rodzaju zadrzewienia posiadają nie tylko walory estetyczne. Często są schronieniem dla chronionych ptaków, owadów czy porostów. W koronach drzew wiją gniazda ptaki śpiewające, w dziupli zamieszka puszczyk lub pożyteczny nietoperz. Stare dziuple to bardzo ciekawe miejsca. Wiele rzadkich gatunków potrzebuje ich do swojego rozwoju. Najbardziej znanym choć rzadkim jest pachnica dębowa. Przez badaczy uważana jest za owada charakterystycznego dla lasów naturalnych. O tym jak ważne są aleje napisano już wiele książek i pewnie wiele jeszcze powstanie. Ale jedna aleja potrzebuje pilnej pomocy…
W miejscowości Cichy w powiecie Oleckim od jakiś dwustu może trzystu lat rośnie wzdłuż drogi prowadzącej do Puszczy Boreckiej ponad 70 dębów.

 

Jest to fragment większego założenia widokowego związanego z miejscowym pałacem, parkiem kościołem i cmentarzem. Jednym słowem mazurski klasyk.

Dotychczas nikt się nią specjalnie nie przejmował. Z czasem zaczęły pojawiać się suche konary, to uschło któreś drzewo. Dla zachowania bezpieczeństwa podróżnych należy zadbać o stare drzewa.

Jeśli zrobią to drogowcy (bo to ich obowiązek i nie można o to do nich mieć pretensji) to skończy się zapewne wycięciem całych drzew. Zebrała się jednak grupa ludzi, którym na sercu leży zachowanie tego urokliwego zakątka Mazur. Profesjonalne przycięcie koron przez arborystę pozwoli na bezpieczne korzystanie z drogi ( w tym wielu turystów odwiedzających te tereny) przy jednoczesnym zachowaniu walorów krajobrazowo – przyrodniczych. Potrzeba jednak 25 tyś. na ten cel. Cześć środków jest już zebrana, trochę dołoży Zarząd Dróg. Czas jest jednak ograniczony bo przybywa suchych konarów . Dlatego jeśli ktoś chce wspomóc stare dęby, albo mieć swoją cegiełkę w ratowaniu krajobrazu kulturowego Mazur to może wspomóc wpłacając dowolną sumę na społeczną zrzutkę pod adresem https://zrzutka.pl/g5wxed. Znam tę aleję od dawna. Warto o nią zadbać.