Połowa września to dla wielu przyrodników długo wyczekiwany termin. W tym czasie trwa spektakularne rykowisko jeleni – jeleni szlachetnych. W dużych kompleksach leśnych tam gdzie swoje ostoje mają te zwierzęta słychać donośny głos samców zwanych bykami. Byki w ten sposób prezentują swoją siłę i panowanie nad stadem łań. Każdy z nich ma chęć zawładnąć takim stadem zwanym chmarą. Z tego powodu samce najpierw głosem próbują zniechęcić lub wystraszyć rywala. Jeśli to nie pomoże dochodzi do potyczki. Byki dysponując imponującym porożem staja do walki, która zaczyna się od przepychanki ale może nawet polać się krew, choć nie jest to częste. 

Ponieważ samce zajęte są utrzymaniem chmary i przepędzaniem intruzów stają się mniej czujne, dzięki temu można łatwiej je podejść i obserwować. Myli się jednak ten kto myśli, że są one całkiem niepłochliwe. Byki najczęściej przebywają wśród stada czujnych łań i to one pierwsze zazwyczaj dają sygnał do ucieczki. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne podglądanie i niepłoszenie zwierząt. Róbmy to umiejętnie lub pod okiem doświadczonego przewodnika. Na wycieczkę warto zabrać lornetkę i ciepłe nieszeleszczące ubranie w stonowanych kolorach. Praktyka pokazuje że najlepsze rykowiska są przy mroźnej i bezdeszczowej pogodzie.

Do zobaczenia w terenie!

P.S. Ten piękny byk na zdjęciu pochodzi z Puszczy Augustowskiej. Autorem fotografii jest Rafał Łapiński, któremu dziękuję za udostępnienie ilustracji.